Kamil Dąbrowski

24.10.2019

Gry wideo na przestrzeni dekad

Granie w komputerowe gierki kategoryzuje się aktualnie do pewnej z wyraźnie uwielbianych uciech osób w wielorakim wieku. Nie sprowadza się zaledwie do płci męskiej, ani do osób bardzo nieletnich. Wszakże generacja teraźniejszych czterdziestolatków wychowywała się w czasie, kiedy komputery zaczęły przenikać do domów i wykształciła się na rozgrywkach w gry wideo, które wówczas wciąż nie były w taki sposób dojrzałe oraz wymyślne jak obecnie.

W zasadzie jeszcze nim komputery dotarły pod przysłowiowe strzechy możliwe było zagrać w gry komputerowe na automatach arcade, do których rzucało się żeton, żeby móc zagrać w grę. Przypuszczalnie każda dojrzała osoba do dziś przyjemnie wspomina czas przeżyty na Street Fighter czy Hot Chase. Później komputery jęły tanieć, przy czym miały coraz to wspanialsze możliwości, zatem dopuszczalne stawało się granie w podobne gierki u siebie w mieszkaniu. Równocześnie z postępem komputerów osobistych doskonaliły się też konsole do gier, jakie obligowały zdecydowanie mniej kwalifikacji aby puścić sobie tego typu gierkę do uciechy. Natenczas ciągle nie było antagonizmów między graczami komputerowymi oraz konsolowymi, prędzej posiadacze pewnych marek komputerów prowadzili nieduże wojny między sobą uzasadniając supremację Commodore 64 nad Atari XL, oraz Amigi 500 nad Atari ST.

Finalnie to wszelako pecety wygrały walkę o rynek komputerów prywatnych, jednak rynek konsol bynajmniej się nie załamał. Dokładnie odmiennie, pomimo owego że kilku producentów nie przetrwało konkurencji i musiało sobie darować wyrabianie konsol, to jednakże na rynek przybywali następni zawodnicy, przedtem nie kojarzeni z grami wideo. Teraz rynek gierek elektronicznych rozprasza się akurat poniekąd jedynie na komputerowe albo konsolowe, natomiast od kilku lat widać coraz konkretniejszy wkład gier wideo na smartfony. One wprawdzie wygryzły z rynku zaledwie grupę konsol mobilnych, z jakich do teraz pozostał praktycznie jeden liczący się zawodnik, czyli japońskie Nintendo.

Tak jak ongiś awanturowali się pomiędzy sobą posiadacze rozlicznych wersji komputerów, tak dzisiaj widoczne są konflikty pomiędzy entuzjastami wypasionych komputerów oraz konsol. To prawdopodobnie szczególne dla chłopaków, że potrzebujemy ustalić partycypację do któregoś plemienia i gorliwie walczyć o jego rolę przewodzącą. Co więcej, użytkownicy rozlicznych konsol okładają się również między sobą, jakby nie dość im było wojen z graczami PC. Niektórzy punktują następnym wady ich sprzętu i zalety własnego, zestawiają te same tytuły gier na różnorakie platformy. To najprawdopodobniej zwyczajne, myślę iż w odmiennych subkulturach dzieje się dokładnie to samo.