Kamil Dąbrowski

22.04.2020

Kondycja rynku mieszkaniowego w Polsce

Ciężko byłoby nie odnotować jak wiele przeobraziło się w naszym państwie pod względem mieszkalnictwa podczas przeszłych trzydziestu lat, a zatem od okresu czasu jak możemy napawać się swobodnym rynkiem w obrębie budownictwa. Starczy przejść się po jakimkolwiek mieście, poniekąd wcale nie koniecznie pewnym z takich największych, aby spostrzec wiele gmachów postawionych w trakcie tych przeszłych trzech dziesięcioleci. Taka sytuacja potrafi napawać optymizmem, niemniej byłby on pochopny gdyby przedtem nie zerknąć do danych statystycznych podsumowujących stan lokali mieszkalnych w naszym kraju. Jeżeli tak byśmy postąpili, to naszym oczom zademonstruje się nieco inny obraz świadczący iż przeszło 50% wszystkich mieszkań w naszym kraju było postawionych w okresie powojennym, a przede wszystkim pomiędzy latami 60-tymi a 80-tymi.

Problemem jest w takiej okoliczności jednak również to, iż stan takich domów bardzo odstępuje od wzoru i w następnych latach potrzeba będzie ponosić coraz to znaczniejsze nakłady finansowe na to żeby lokum w tych budynkach wciąż nadawały się do zakwaterowania. Ludzie starsi perfekcyjnie rozumieją w jak istotnym przekroju malała jakość dedykowanych do użytku mieszkań wespół z powiększaniem się problemów ekonomicznych w okresie PRL. Pomimo tego, że wieżowce te są nieprzerwanie modernizowane, docieplane oraz pomalowane, zatem nie niepokoją tak mocno z zewnątrz, to cierpią na dużą liczbę wad jakie nieprzerwanie się intensyfikują i są coraz bardziej uciążliwe dla lokatorów w nich rezydujących. Pomimo tego, że lokale te są w dalszym ciągu dość rozpowszechnione na rynku wtórnym, co wychodzi z ich cen oraz pozytywnego usytuowania, to regularnie wszak poważna grupa ludzi wyprowadza się z nich do mieszkań oraz domów o szlachetniejszym standardzie skoro bodaj jest to w orbicie ich szans.

Wiek przewagi lokali w Polsce pobudza nieuchronność ponoszenia coraz to większych sumptów na naprawy, a kiedy staje się to nieopłacalne mnóstwo ludzi postanawia przehandlować je i wyprowadzić się do nowiusieńkich lokali o lepszym standardzie. Sprzedaż tego rodzaju mieszkań nieraz jest scalona z nieuchronnością zrealizowania wyceny nieruchomości (więcej o wycenie nieruchomości tutaj), ponieważ chociaż rząd cen determinuje wolny rynek, to instytucje przyznające pożyczki na kupno niniejszych nieruchomości mają jakieś procedury, wśród których znajduje się właśnie m.in. wycena nieruchomości. Zespolone to jest z wynajęciem rzeczoznawcy, lecz niejeden bank kieruje po to rzeczoznawcę z jakim współpracuje, oraz dodaje sobie koszt zrobienia wyceny do kosztu kredytu.