Kamil Dąbrowski

30.11.2019

Uboczny koszt postępu w motoryzacji

Nawet człowiek zbyt dużo nie zarabiający ma prawo fascynować się automobilizmem. Z pewnością jednak niekiedy ze tłumioną zawiścią spogląda na mijające go na trasie nowiusieńkie modele wozów, jakich wartość przekracza jego paroletnie przychody. Potem patrzy na swój dotychczasowy samochód, jaki prawdopodobnie jeszcze został zrobiony w zeszłym stuleciu, i fantazjuje o nabyciu nowego auta.

Mimo wszystko warto się zwykle przez chwilę zastanowić czy warto wpadać w długi raptem w tym celu, aby dorwać nowiusieńki pojazd. Oczywiste jest, że nowe auta ciągle drożeją. W dodatku w zdecydowanie intensywniejszym pędzie aniżeli dużo odmiennych wyrobów. Z drugiej strony każdy nowe pojazd po wyjechaniu od dilera zaczyna tracić na wartości. Z kolei przy zakupie na kredyt dysharmonia między jego aktualną wartością, oraz tym ile ostatecznie będzie kogoś kosztować coraz mocniej się zwielokrotnia. Zupełnie inaczej aniżeli w przypadku np. nieruchomości.

Dodatkowo, auta nie są obecnie robione z myślą o wieloletnim użytkowaniu, tak jak to było onegdaj. Dla powstrzymania kosztów wytwarzania dużo składników w aktualnych pojazdach to kompleksowe segmenty, zatem jeśli zepsuje się dowolny detal w takim module to przychodzi podmienić wszystko. Co potrafi kosztować ciężkie pieniądze. W dawnym aucie, jeżeli popsuła ci się przykładowo tarcza sprzęgła to formalnie mechanik zastępował ją na następną tarczę sprzęgła i samochód mógł pracować dalej. We współczesnym pojeździe koszt tego rodzaju naprawy będzie zdecydowanie wyższy.

Jest to pewien z powodów, dla których dużo ludzi, jacy mogą sobie pozwolić na nabycie współczesnego auta upłynnia je zrazu po skończeniu się gwarancji. Przesiadają się na jeszcze nowszy, a wszystkie ciężary z nieuniknionymi awariami to zrazu problem nowego użytkownika. Istnieje jeszcze jedna dość ważna kwestia. Mówi nam się, iż kupienie nowych aut jest bardziej ekologiczne, gdyż współczesne samochody nie trują przyrody tak jak dawniejsze. Tylko nie uwzględnia się przy tym sprawy w rozleglejszej mierze.

Wyprodukowanie nowoczesnego auta obciąża środowisko naturalne w znacznie mocniejszym szczeblu niż długookresowe użytkowanie staromodnego samochodu. Albowiem na to, jak mocno auto może zanieczyszczać środowisko, skupia się nie jedynie kwota wydzielanych przez niego spalin, lecz również jak dużo zanieczyszczeń dostało się do środowiska podczas jego wytwarzania, wykopania surowców i transportu. Często ten temat się jednak przemilcza.Opis obrazka