Kamil Dąbrowski

19.10.2018

Wykorzystanie ciągników rolniczych

Pewno wielu z was zrazu może nie przypomina sobie, lub wręcz nigdy nie widywało znamiennego niegdyś dla polskiej wsi widoku konika ciągnącego pług. Konie jako siła pociągowa na wsiach zrazu dawno ustąpiły miejsca bardziej wydajnym narzędziom mechanicznym, pomiędzy którymi na naczelnym stanowisku przytoczyć trzeba by ciągniki rolnicze. Cokolwiek okropnego by można nie opowiadać o poprzednim ustroju w naszym kraju to wszak jedno przystało przyznać za jego zasługę, otóż przeobraził on rodzime rolnictwo, które za pomocą mechanizacji stało się zdecydowanie efektywniejsze.

Traktory znane są nie od dzisiaj, już w XIX wieku budowano ciągniki, jakie pierwotnie wyposażone były w napędy parowe, a dopiero po pewnym czasie użyto do ich napędu silniki spalinowe, które są istotą napędu dowolnych pojazdów w teraźniejszych czasach. Silnik (więcej) napędzający traktor musi być przecież dużo mocniejszy aniżeli taki typowy motor z auta osobowego albowiem traktor musi wyróżniać się kolosalną mocą pozwalającą mu na wykonywanie robót, do jakich potrzeba dużo siły, zaś w dodatku również w dosyć niesprzyjających uwarunkowaniach terenowych. Niejedna osoba, również taka jadąca samochodem z napędem na wszystkie cztery koła wychwalała już pod niebiosa fakt istnienia traktora kiedy nie było innej alternatywy na wydobycie auta z bagnistej drogi.

To co może być najbardziej właściwe dla ciągnika (zerknij) to fakt, iż jego koła z przodu oraz z tyłu nie są identycznych rozmiarów. Tylne koła ciągnika są znacząco większe dzięki czemu można przyłożyć o dużo więcej siły na tylną oś traktora, co umożliwia ciągnikowi przemieszczanie się w nawet niezmiernie grząskim gruncie. Nie zadziwia to akurat jeżeli skierujemy uwagę na typowe spożytkowanie podobnych machin, bo muszą one poruszać się po rozkopanej glebie, w której odmienne wehikuły nieuchronnie by ugrzęzły. Z kolei traktor rolniczy jedzie sobie po takich miejscach bez wyraźnego trudu.