Kamil Dąbrowski

14.11.2018

Zakup laptopa z drugiej ręki

Pragnąc kupić nowego laptopa musimy niestety liczyć się z tym, że ograniczają nas nasze zasoby finansowe. Oczywiście wielu ludzi korzysta w tym przypadku z możliwości sprzedaży ratalnej, ale jeżeli spłaca się już raty za kilka innych rzeczy to może się potem okazać, że bank odmówi nam w końcu pożyczki. Dobrze sobie jednak także uświadomić iż wydajność komponentów komputerowych nie zwiększa się już z roku na rok w takim tempie jak jeszcze z paręnaście lat temu. Wynika z tego, że kupiony dzisiaj komputer tzw. „budżetowy” nie będzie dużo wydajniejszy od swojego odpowiednika sprzed 2-3 lat, a na pewno będzie wolniejszy niż kilkuletni komputer o wyższych parametrach.

Doskonałą opcją dla szeregu ludzi jest przeto kupno używanego laptopa zamiast sprzętu prosto ze sklepowej półki. Gdy ktoś ma mniej pieniędzy do wydania, a potrzebny jest mu sprzęt niemal od zaraz i nie ma czasu czekać aż uzbiera się pieniądze na najnowszy model, to najlepszą alternatywą jest kupno używanego laptopa. Minusem dla niektórych ludzi jest w tym przypadku brak gwarancji. Lecz dzisiejsze laptopy psują się zwykle tuż po upływie gwarancji, jeśli kilkuletni notebook nadal działa to prawdopodobnie podziała jeszcze kilka lat, a jeśli nie to w grę wchodzi tania naprawa laptopa, w którymś z niezależnych serwisów.

Kupowanie używanego sprzętu to niemal zawsze ruletka. Nigdy nie wiadomo czy kupi się sprawny sprzęt i jak długo on podziała. Przed nabyciem takiego sprzętu obowiązkowo należy zatem rozpocząć od poszukania w Internecie informacji o polecanych markach i modelach laptopów. Nigdy nie należy kupować elektroniki na oko. Niektóre modele mają lepsze opinie od innych i właśnie takich powinno się szukać. Przeważnie będą to laptopy biznesowe jakie kosztowały powyżej 5 tys. złotych gdy były kupowane jako nowe. Cechują się wyższą trwałością i wydajnością. Jednak takiego laptopa raczej nie kupimy od osoby prywatnej. W sprzedaży takich laptopów specjalizują się firmy handlujące komputerami poleasingowymi. Przeważnie dają one również kilka miesięcy gwarancji na zakupiony sprzęt, czego nie uświadczymy kupując od osoby prywatnej.